Oklahoma Conference of the United Methodist Church

Appointments for the week of December 17, 2018

12/17/2018

Guy Ames, from associate at Tulsa-Asbury to retired, effective July 1.
Pearl Broome, from Springer to not appointed, effective Dec. 31, 2018.
April Coates, from PC Albright/PC Asbury to Perry, effective Jan. 1.
Edward Cook, from Perry to not appointed, effective Jan. 1.
Thomas Corrigan, from Grove to voluntary leave, effective Oct. 29, 2018.
Waylon Dancer, to Wilson, effective Dec. 15, 2018.
Mary Gaudreau Hughes, from OCC Director of Emotional Care to Director of Crisis Care Ministry, effective Nov. 1, 2018.
Christy Germany from associate OKC Chapel Hill  to pastor at Watonga, effective January 1, 2019.
Laura Glover, from Lost Creek/Perkins to Medford Area Cooperative Parish, effective Jan. 1.
Andrew Haire, from Fairview to Vinita, effective Jan. 1.
Hal Hamilton, from associate at Tulsa First to transitional leave, effective Feb. 14.
Ricky Henshaw, to supply at Gene Autry, effective Nov. 15, 2018.
Toni Hignight, from Kingston/Ardmore-Warren to Kingston, effective Dec. 31, 2018.
Jeff Hiller, from Cross Point Camp Site Director to not appointed, effective Dec. 31, 2018.
Rusty Husted, from Boise City/Felt/Kenton to Fairview, effective Jan. 1.
Tracey Ivy, from Watonga to PC Albright/PC Asbury, effective Jan. 1.
Randy Little, from Vinita to Boise City/Felt/Kenton, effective Jan. 1.
Terry Martindale, from not appointed to Perkins, effective Jan. 1.
Michelle McCarty, from Hunter/Jefferson to Washita County Parish, effective Jan. 1.
Nathan Mills, from Elgin-First/Elgin-Community to Elgin-First, effective Jan. 1.
Richard Norman, from Associate Director of VIM/Coordinator of Disaster Response to retired, effective Dec. 31, 2018.
Stephen Romero, from Tulsa-Asbury to not appointed, effective Jan. 1.
Jeremy Sanders, from Upward Transitions, Inc. to associate at Tulsa-Asbury, effective Feb. 1.
Shannon (Betsy) Stewart-Dooley, from supply to part-time at Moore-New Life, effective Oct. 15, 2018.
Russell Tennant, from Medford to not appointed, effective Jan. 1.
Mary Truitt, from not appointed to Hunter, effective Jan. 1.
Donn Turner, from supply to part-time at Wayne, effective Oct. 15, 2018.
Marilyn Weathers, from Wilson to not appointed, effective Nov. 15, 2018.
Ron Weathers, from Wilson to not appointed, effective Nov. 15, 2018.


Making Disciples of Jesus Christ for the Transformation of the World

Contact Us

1501 N.W. 24th St.
Oklahoma City, OK 73106-3635
Phone: 405-530-2000

Sign Up For the Contact

Connect With Us